2023. október 7-én, szombaton immáron harmadik alkalommal rendezte meg a Magyar Jogi Könyvszalont a Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság, a rendezvénynek idén is a Károli Gáspár Református Egyetem adott otthont. A Károlyi-Csekonics-palota aulájában huszonegy magyar nyelvű jogi könyvkiadással foglalkozó kiadó várta az érdeklődőket az erre az alkalomra megjelenő friss kiadványaival és könyvbemutatókkal. A látogatók száma idén a tavalyit is felülmúlta, több mint 700 érdeklődő vett részt a rendezvényen.
A megnyitó alkalmával Trócsányi László a Magyar Jogász Egylet elnöke a Károli Gáspár Református Egyetem rektora elmondta, hogy az 1960-as években még csak 26 ezer jogász tevékenykedett Magyarországon, és velük meglehetősen bizalmatlan volt a társadalom. Ma a KSH adatai szerint 55 ezer aktív jogász munkálkodik. A bizalom is nőtt a szakma képviselőivel szemben, amit jelez az is, hogy a joghallgatók száma az 1990-es alig több mint négyezerről mára 13 500-ra nőtt. Trócsányi László kiemelte, hogy „a rendszerváltás óta eltelt időszakban a jogtudomány felértékelődött, és nemcsak a jogi könyvkiadás, hanem a jogászság szerepe is megújult Magyarországon”. Hozzátette, hogy „a jogtudománynak nagy szüksége van a jogi könyvkiadásra, mert a digitalizáció ellenére a jogászok szeretik kézbe venni a szakmai olvasmányokat”.
Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke köszöntőjében elmondta, hogy az esemény iránti érdeklődés minden várakozását felülmúlta, és úgy fogalmazott: „mertünk nagyot álmodni”.
Köszönetét fejezte ki, hogy a kiállítók, könyvkiadók, szakértő jogászok, a pódiumbeszélgetések résztvevői első szóra csatlakoztak a kezdeményezéshez. A jogi könyvszalont a Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság olyan „közös gyermekének” nevezte, „akinek a kezdetektől fogva óvják minden lépését” és „szépen cseperedik”.
Franciaországban a jogászokat tömörítő legnagyobb civil szervezet (Le Club des Juristes) és az Alkotmánybíróság (Le Conseil Constitutionnel) által ünnepélyes keretek között szervezett és nagy népszerűségnek örvendő könyvszalonoknak nagy hagyománya van. Trócsányi László, a Magyar Jogász Egylet elnöke párizsi nagykövetként már többször részt vett a francia Könyvszalonon, és már akkor elnyerte tetszését az, hogy a jogi könyveknek ilyen nagy presztízse van nemcsak a jogtudósok, gyakorló jogászok, hanem már a joghallgatók körében is. A mintát adó rendezvényt idén 13. alkalommal tartották meg Párizsban október 7-én, ugyanazon a napon, amikor a III. Magyar Jogi Könyvszalon megrendezésre került Budapesten. A hazai rendezvény díszvendége idén Claire Legras, Franciaország magyarországi nagykövete volt. Beszédében megemlítette a mély történelmi hagyományokkal bíró francia és magyar jogi kultúra közös pontjaként a jogi könyvkiadás kiváló eredményeit, melynek köszönhetően az egészen eltérő jogi sajátossággal bíró jogrendszerekben közös, hogy azoknak művelői biztos forrásokra támaszkodhatnak munkájuk során.
A III. Magyar Jogi Könyvszalonon ünnepélyes keretek között adták át a Könyvszalon Nagydíjat három kategóriában. Először a 2022-es évben megjelent legjobb elméleti és legjobb gyakorlati jellegű jogtudományi szakkönyv szerzője és kiadója vihette haza a Könyvszalon Nagydíjat. Előbbit Prof. Dr. Varga Csaba Jogállamiság – viták közegében, a Ludovika Egyetemi Kiadó kiadásában megjelent kötete kapta, utóbbit Dr. Zakariás Kinga, a Pázmány Press Kiadó által kiadott Az alkotmánybírósági törvény kommentárja c. szakkönyv érdemelte ki.
Majd a 2022-es évben védett legjobb PhD disszertáció írója pénzjutalommal járó Könyvszalon
díjat kapott a Magyar Jogász Egylettől. Ebben a kategóriában Dr. Jagusztin Tamás Közérdekű igényérvényesítés a fogyasztóvédelmi magánjogban c. disszertációja lett a nyertes.
A III. Magyar Jogi Könyvszalonon került először sor a Közönségdíj átadására. Ebben a kategóriában a magyar nyelvű jogtudományi könyvek kiadásával foglalkozó kiadók által jelölt nyolc könyvre összesen 547 szavazat érkezett. A Magyar Jogász Egylet Könyvszalon Közönségdíjat adományozott az Ünnepi különszám a 70 éves Kukorelli István tiszteletére c. könyvért Szoboszlai-Kiss Katalin és Deli Gergely részére , valamint az Universitas-Győr Nonprofit Kft. Kiadónak a kiadásáért.
Az érdeklődők kedvezményes könyvvásáron, könyvbemutatókon, exkluzív dedikálásokon, színvonalas szakmai programokon vehettek részt, ahol az akadémiai szférából és a gyakorló jogászok köréből ismert és neves jogász előadókkal találkozhattak. A Károlyi─Csekonics-palota Aulájában és további három konferenciateremben egész nap kínáltak programot az ide látogatóknak.
Az Alkotmánybíróság szervezésében kvízt is rendeztek a joghallgatóknak, melyen több, mint negyvenen vettek részt az ország különböző jogi karait képviselve. A nyertes csapat a KRE ÁJK-ról érkezett, és a díjuk egy protokoll ebédmeghívás az Alkotmánybíróságra, szakmai gyakornoki lehetőség, továbbá egy éves Alkotmánybírósági Szemle előfizetés.
Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik jelenlétükkel megerősítették a kezdeményezés létjogosultságát, és hozzájárultak a hagyomány folytatásához, reményeink szerint jövőre újra találkozunk, a negyedik Magyar Jogi Könyvszalonon.
További képekért látogassa meg Galériánkat!
A rendezvényt előadóként, illetve dedikáló szerzőként megtisztelte:
Arató Balázs
Aszalós Dániel
Balogh Elemér
Balogh Virág
Bánáti János
Baranyi Bertold
Bencsik András
Berke Gyula
Bertaldó András
Bodzási Balázs
Bóka János
Boóc Ádám
Böszörményiné Kovács Katalin
Buda Zoltán
Claire Legras
Czine Ágnes
Cservák Csaba
Domaniczky Endre
Domokos Andrea
F. Tóth Gábor
Farkas Kinga, ,
Fegyveresi Zsolt
Fehér Miklós
Földi András
Gárdos-Orosz Fruzsina
Gerő Tamás
Gubicz Flóra Anna
Haraszti Margit Katalin
Homoki Péter
Kadlót Erzsébet
Kajtár Gábor
Kecsmár Marianne
Koch Emma
Köbel Dávid
Kruzslicz Péter
Kun Attila
Lendvai Gergely Ferenc
Lenkovics Barnabás
Martonyi János
Mercz Mónika
Mezey Barna
Mezey Barna,
Mezriczky Marcell
Miklós Anett
Miskolczi-Bodnár Péter
Nagy Andrea
Nagy Péter
Nagycenki Tamás
Osztovits András
Paczolay Péter
Pogácsás Anett
Polonyi Domonkos
Polyák Zsolt
Rab Árpád
Révész Béla
Rokolya Gábor
Rozsnyai Krisztina
Sándor Lénárd
Sebestény Judit
Sevaracz Luca
Smuk Péter,
Somssich Réka
Stipta István
Sulyok Márton
Sulyok Tamás
Szabadfalvi József
Szabó Imre
Szabó Imre Szilárd
Szabó István
Szalma József
Szántó Georgina
Szenti Szabolcs
Szoboszlai-Kiss Katalin
Szőcs Tibor
Takács Péter
Techet Péter
Tóth J. Zoltán
Török Bernát
Trócsányi László
Ujhelyi Dávid
Vajda János
Varga Csaba
Varga István
Vékás Lajos
Veress Emőd
Völcsey Balázs
Zavodnyik József
Ződi Zsolt